Meie puukool ja arboreetum

Oleme koos abikaasaga rajanud Valjalga puukooli alates 2020. aastast. See on pidev ja jätkuv protsess, mille käigus tekib palju häid ideid, uusi toredaid tuttavaid ja olulisi teadmisi.

Meie peamine suund on viljapuude ja marjapõõsaste sortide kogumine ning paljundamine. Siia hulka kuuluvad õunapuud, pirnipuud, ploomipuud, hapu- ja maguskirsipuud, virsikupuud, aprikoosipuud, pihlakasordid, sõstrad, karusmarjad, kuslapuud ja veel mitmeid põnevaid liike ja sorte.

Olulisel kohal on vanade ja ajalooliste õunasortide uurimine, säilitamine ja paljundamine.

Toodame viljapuude ja marjapõõsaste istikuid Saaremaal, Valjalas. Kogu protsess kõikide istikutega toimub käsitööna ja igale istikule ning kasvavale taimekesele lähenetakse individuaalselt. Meie toodetud istikud kasvavad Saaremaa erilises merelises ja mahedas kliimas. Nendest sirguvad viljakandvad puud ja põõsad, kes varustavad omanikke tervisliku söögiga aastaid või isegi aastakümneid.

Tegeleme ka dekoratiivsete okas- ja lehtpuude liikide ning eriliste sortide kollektsioneerimisega. Oleme Valjalga rajamas arboreetumi, kus on eksponeeritud nii tavalisemad kui ka põnevad ning haruldased puude-põõsaste liigid ja sordid. Pärit lähemalt ja kaugemalt.

Leylandia Valjala Puukooli perenaine

Hille Ley

Haridus:

Tartu Ülikool -Bioloogia BSc, magistri kvalifikatsioon (2007)

Räpina Aianduskool - Aednik, tase 4 (2022)

Luua Metsanduskool - Puukooliaednik, erialane täiendõpe alates 2022

Aiandusalane huvi ja katsetamine on toimunud lapsepõlvest alates.

Tõsisem aiandusalane tegevus on kestnud ligikaudu 25 aastat.

Meist meedias

Bioloog Hille Ley puukool ja taimemaailma süvaõpe

Vilma Rauniste   09.09.2021 "Meie Maa"

Hille Põltsamaa Roosiaias inspiratsiooni ammutamas.

FOTO: erakogu

Hille Põltsamaa Roosiaias inspiratsiooni ammutamas. FOTO: erakogu

AED ⟩ Hille Ley: roosid on saarlaste aias popid

Tõnis Kipper   08.06.2021 "Saarte Hääl"